Ξεκίνημα με νίκη για το Λαύριο, 91-87 κόντρα στο Stanford

28 Αυγούστου, 2023

Το πρώτο παιχνίδι στη φετινή περίοδο προετοιμασίας είχε θετικό πρόσημο για το Λαύριο, που επικράτησε του πανεπιστημίου Stanford με σκορ 91-87 στο κλειστό γυμναστήριο της Γλυφάδας.

Μπορεί χρονικά να είναι σχετικά νωρίς για ένα παιχνίδι με την ένταση που είχε το σημερινό (28/8), όμως ο Κώστας Μέξας και οι συνεργάτες του είχαν την ευκαιρία να δουν για πρώτη φορά πράγματα που δουλεύουν με τους παίκτες την πρώτη εβδομάδα προπονήσεων.

Το αποτέλεσμα προφανώς και περνάει σε δεύτερη μοίρα, ωστόσο η νίκη είναι πάντα καλοδεχούμενη.

Το Λαύριο προηγήθηκε με 29-21 στο πρώτο δεκάλεπτο, στηριζόμενο στο μακρινό σουτ, διατήρησε αυτή τη διαφορά και στο ημίχρονο (48-41) και παρά την κούραση οι παίκτες του Μέξα είχαν τον τρόπο να διατηρήσουν τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα.

Το Stanford με πρωταγωνιστή τον Αντρέι Στογιάκοβιτς προσπάθησε να προσπεράσει, όμως το Λαύριο προηγήθηκε με 72-69 και έκλεισε το παιχνίδι με σκορ 91-87.

Ο Μέξας έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, εκτός από τους Marcus Thornton και Θόδωρο Ζάρα, οι οποίοι έμειναν εκτός.