Φιλικό παιχνίδι: Λαύριο Megabolt – ΠΑΟΚ mateco 68-81

17 Σεπτεμβρίου, 2023

Το Λαύριο Megabolt γνώρισε την ήττα από τον ΠΑΟΚ mateco, με σκορ 81-68, σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη σήμερα (17/9) στο ΔΑΚ Γλυφάδας.

Την ευκαιρία για νέα συμπεράσματα είχε ο Κώστας Μέξας, ο οποίος είδε τους παίκτες του να έχουν διαφορετικά πρόσωπα, σε άμυνα και επίθεση.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, προηγήθηκε με 25-18 στο πρώτο δεκάλεπτο και 43-34 στο ημίχρονο, όμως οι παίκτες του Μέξα αντέδρασαν, κυρίως μέσα από την αμυντική λειτουργία τους στην τρίτη περίοδο.

Κράτησαν τον αντίπαλό τους στους 4 πόντους έως το 27’ όταν και προηγήθηκαν με 50-47 και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 57-54 κάνοντας επιμέρους 23-11 σε αυτό το διάστημα.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου το σκορ ήταν 60-56, όμως ο ΠΑΟΚ με σερί 0-9 προηγήθηκε με 60-65 (34’) και από εκεί και πέρα ήλεγξε το παιχνίδι και έφτασε στη νίκη.

Από το Λαύριο Megabolt δεν αγωνίστηκε ο David DeJulius λόγω μυικού σπασμού στον ώμο. Από τον ΠΑΟΚ δεν αγωνίστηκαν οι McNeace, Μαργαρίτης και Σχίζας.

Η ομάδα του Λαυρίου Megabolt έχει αύριο (18/9) ρεπό και από την προσεχή Τρίτη επιτρέφουν στις προπονήσεις στο Κλειστό Γυμναστήριο Λαυρίου, καθώς ολοκληρώθηκαν οι βελτιωτικές εργασίες στο παρκέ.