Φιλικό παιχνίδι: Προμηθέας – Λαύριο Megabolt 96-75

28 Σεπτεμβρίου, 2023

Ήττα με σκορ 96-75 γνώρισε το Λαύριο Megabolt από τον Προμηθέα στην Πάτρα στο προτελευταίο φιλικό του παιχνίδι πριν από την έναρξη της Basket League.

Ήταν ένα φιλικό από το οποίο μπορούν να βγουν πολλά συμπεράσματα για τους προπονητές της ομάδας, απέναντι σε έναν αντίπαλο ιδιαίτερα ποιοτικό και στις δύο άκρες του γηπέδου.

Το Λαύριο Megabolt είχε ανταγωνιστική εικόνα στο πρώτο δεκάλεπτο. Μπορεί ο Προμηθέας να ξεκίνησε τον αγώνα με 8-0 και 11-3, όμως η ομάδα αντέδρασε και μείωσε σε 13-11 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 24-18.

Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Κώστα Μέξα δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις στην ταχύτητα εκτέλεσης του Προμηθέα, που ξέφυγε με 43-30 και 49-33 (17’). Το ημίχρονο ήταν 53-35 και στο δεύτερο μέρος η αντίδραση του Λαυρίου Megabolt έγινε σπασμωδικά. Στο 14’ το σκορ ήταν 58-46, όμως οι γηπεδούχοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +15 (75-60), ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι πριν διαμορφωθεί το τελικό 96-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 53-35, 75-60, 96-75.

Τελευταίο φιλικό παιχνίδι της ομάδας ειναι το Σάββατο (30/9, 16:00) με το Μαρούσι, στο Κλειστό Γυμναστήριο Λαυρίου.