Τουρνουά “Βασίλης Βαγενάς”: Λαύριο Megabolt – Απόλλων Πατρών 65-70

23 Σεπτεμβρίου, 2023

Παιχνίδι που είχε χαρακτηριστικά αγώνα πρωταθλήματος και όχι απλού φιλικού προετοιμασίας έγινε στη Λευκάδα ανάμεσα στο Λαύριο Megabolt και τον Απόλλωνα Πατρών. Η ομάδα μας γνώρισε την ήττα με σκορ 65-70.

Δύο διαφορετικά πρόσωπα παρουσίασε το Λαύριο Megabolt στο πρώτο ημίχρονο. Πολύ καλό ξεκίνημα (14-9, 16-12) με σωστή κυκλοφορία της μπάλας και καλή άμυνα διαμόρφωσαν το 19-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Συνέχεια δεν υπήρξε, καθώς ο Απόλλωνας εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των παικτών του Λαυρίου Megabolt και με επιμέρους 22-10 πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 29-38 στο ημίχρονο.

Η αντίδραση ήταν το ζητούμενο για τους παίκτες του Κώστα Μέξα και αυτό έγινε πράξη. Με εξαιρετική αμυντική λειτουργία και βελτίωση επιθετικά το Λαύριο Megabolt “ροκάνισε” τη διαφορά και πήρε ξανά το προβάδισμα με 47-46 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Απόλλωνας ξέφυγε με 47-53 στο 33’, όμως το Λαύριο Megabolt επέστρεψε και μείωσε σε 55-58 (36’), ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς κάποια άστοχα σουτ και κάποιες κακές αποφάσεις έδωσαν το δικαίωμα στους Πατρινούς να κρατήσουν τη νίκη.

Επόμενος αγώνας για το Λαύριο Megabolt είναι αύριο (24/9, 17:30) με τη Δόξα Λευκάδας.