Ολυμπιακός – Λαύριο Megabolt 84-63: Ανταγωνιστική εικόνα για ένα ημίχρονο στο ΣΕΦ

10 Μαρτίου, 2024

Το Λαύριο Megabolt είχε πολύ καλή εικόνα για ένα ημίχρονο απέναντι στον Ολυμπιακό, τελικά όμως γνώρισε την ήττα με σκορ 84-63 στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League και πλέον ετοιμάζεται για το πολύ κρίσιμο παιχνίδι της επόμενης Κυριακής (17/3, 20:15) με τον Απόλλωνα Πατρών στο γήπεδό του.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικό για τους παίκτες του Κώστα Μέξα, οι οποίοι είχαν πολύ καλή εικόνα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, απέναντι σε μια ομάδα που έχει σερί νικών στην Ευρωλίγκα και προέρχεται από την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το Λαύριο Megabolt ήταν ανταγωνιστικό – παρά τις απουσίες των Γόντικα, Καββαδά, Τσάμη – όπως θα ήθελε να το δει ο Κώστας Μέξας, έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό και με πολύ καλές επιλογές βρέθηκε αρκετές φορές μπροστά στο σκορ. Το 44-42 του ημιχρόνου προήλθε με τρίποντο του Κάνααν στην εκπνοή, ωστόσο το Λαύριο Megabolt ήταν η ομάδα που είχε κερδίσει τις εντυπώσεις στο διάστημα αυτό.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κυριάρχησε σε άμυνα και επίθεση, έκανε επιμέρους 26-10 και ξέφυγε με 70-52 (30’), για να καθαρίσει την υπόθεση νίκη.

Και στο τέταρτο δεκάλεπτο πάντως η ομάδα του Κώστα Μέξα είχε καλές στιγμές και ο τεχνικός του Λαυρίου Megabolt βρήκε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής στους Γιάννη Βαζούκη και Δημήτρη Δεϊμέζη.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 44-42, 70-52,84-63

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Τζιοπάνος, Δέλλας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ράιτ 9 (3ρ.), Κάνααν 13 (3/9τρ.), Λούντζης 2, Ροζακέας, Μήτρου Λονγκ 2, Φαλ 8 (7ρ.), Παπανικολάου 19 (4/4τρ., 4ρ., 4ασ.), Πίτερς 20 (3/3δπ., 4/7τρ., 2/3β., 4ρ.), Πετρούσεφ 4 (4ρ.), Τανούλης 2, Μακ Κίσικ 5 (4ρ.), Αμπόσι

ΟΜΑΔΙΚΑ: 20/31 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 11/15 βολές, 43 ριμπάουντ (10 επιθετικά), 25 ασίστ, 5 κοψίματα, 3 κλεψίματα, 12 λάθη

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Κώστας Μέξας): Μουρ 8 (1/5δπ., 2/3τρ., 4ρ., 1κοψ., 1κλ.), Καστανέδα 8 (2/6δπ., 0/3τρ., 4/4β., 2ρ., 2ασ.), Τζάκσον 9 (2/5τρ., 3/3β., 3ρ., 3ασ., 2κλ.), Μουράτος 6 (3/4δπ., 2ρ., 4ασ.), Βαζούκης, Γκρόμοβς 5 (5ρ.), Ζάρας 5 (1), Χόρχλερ 9 (3/5δπ., 1/2τρ., 6ρ.), Θόρντον 13 (4/5δπ., 1/4τρ., 2/2β.), Δεϊμέζης