Λαύριο Megabolt – Ολυμπιακός 54-96: Καλό μπάσκετ μόνο για 7 λεπτά και… βαριά εντός έδρας ήττα

2 Δεκεμβρίου, 2023

Την ήττα με σκορ 54-96 γνώρισε το Λαύριο Megabolt από τον Ολυμπιακό στο κλειστό γυμναστήριο Λαυρίου, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Με τις απουσίες των Ζάρα, Καββαδά και Οικονομόπουλου το rotation για την ομάδα του Κώστα Μέξα μειώθηκε σε πολύ μεγάλο βαθμό και αυτό έπαιξε το δικό του ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα.

Το Λαύριο Megabolt αν έχει κάτι να κρατήσει από το σημερινό παιχνίδι με τον Ολυμπιακό είναι το πολύ καλό ξεκίνημα της ομάδας, όταν για 7-8 λεπτά πραγματικά έπαιξε όμορφο μπάσκετ. Σε αυτό το διάστημα προηγήθηκε με 19-10, όμως ο Ολυμπιακός ανέβασε την πίεσή του στην άμυνα, οι παίκτες του Κώστα Μέξα δεν είχαν λύσεις, οδηγήθηκαν σε λάθος επιλογές και αποφάσεις και μοιραία το μομέντουμ άλλαξε.

Το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-26 και το ημίχρονο στο 25-50, διάστημα στο οποίο το Λαύριο Megabolt εγκλωβίστηκε από την άμυνα του Ολυμπιακού.

Το δεύτερο μέρος, όπως αντιλαμβάνεται εύκολα ο καθένας, είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και άπαντες στην ομάδα στρέφουν την προσοχή τους στο πολύ σημαντικό αγώνα με τον Απόλλωνα στην Πάτρα το επόμενο Σάββατο.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 25-50, 36-75, 54-96

Διαιτητές: Καρπάνος, Λιάτσιος, Χατζημπαλίδης

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Κώστας Μέξας): Φλάτεν 12 (4/9τρ., 3ρ.), Μουρ 12 (3/7δπ., 1/3τρ., 3/4β., 3κλ.), Καστανέδα 4 (3ρ., 3ασ.), ΝτεΤζούλιους 18 (4/8δπ., 2/2τρ., 4/5β., 2ρ., 5ασ.), Βαζούκης 3 (1), Γκρόμοβς (4ρ., 2ασ.), Θόρντον 3 (2ρ.), Δεϊμέζης 2, Σπρίντζιος, Παπαδάκης

ΟΜΑΔΙΚΑ: 8/27 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 11/13 βολές, 15 ριμπάουντ (4 επιθ.), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (4ασ.), Κάνααν 8 (2), Λούντζης 12 (3/5δπ., 2/3τρ., 4ρ., 3ασ.), Λαρεντζάκης 8 (1), Πάπας 5 (1), Φαλ 6 (5ρ.), Παπανικολάου, Μπραζντέικις 16 (5/7δπ., 2/2τρ., 6ρ., 5ασ.), Πίτερς 10 (5ρ.), Μιλουτίνοφ 15 (7/9δπ., 1/1β., 4ρ.), Σίκμα 6 (7ρ., 4ασ., 2κλ.), Τανούλης 4

ΟΜΑΔΙΚΑ: 29/41 δίποντα, 9/18 τρίποντα, 11/15 βολές, 44 ριμπάουντ (12 επιθ), 24 ασίστ, 2 κοψίματα, 9 κλεψίματα, 15 λάθη