Περιστέρι bwin – Λαύριο Megabolt 89-87: Πάλεψε μέχρι το τέλος, ηττήθηκε στις λεπτομέρειες!

19 Νοεμβρίου, 2023

Την ήττα με σκορ 89-87 γνώρισε το Λαύριο Megabolt από το Περιστέρι bwin εκτός έδρας στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League, σε ένα πραγματικό ντέρμπι που κρίθηκε επί της ουσίας σε ένα σουτ.

Το καλό αγωνιστικό του πρόσωπο παρουσίασε το Λαύριο Megabolt μετά την κακή παρένθεση με το Μαρούσι. Οι παίκτες του Κώστα Μέξα από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά ήταν αυτοί που κυρίως ήλεγξαν τον αγώνα, έβγαλαν αντίδραση και έπαιξαν με σθένος επί ενός ιδιαίτερα ποιοτικού αντιπάλου.

Μετά το 32-23 στο πρώτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο ο Κώστας Μέξας δικαίως έχει παράπονα για την άμυνα, οι παίκτες του άρχισαν να βγάζουν στο παρκέ το πρόσωπο που όλοι προσδοκούσαν. Μπορεί το Περιστέρι να ξέφυγε με 42-30, όμως το ημίχρονο έκλεισε στο 50-45.

Η τρίτη περίοδο ανήκε στο Λαύριο Megabolt. Με πρωταγωνιστές τους Καστανέδα, Θόρντον, Μουρ και Γκρόμοβς το σκηνικό άλλαξε. Στο 26’ το σκορ είχε γίνει 54-59 και λίγο πριν το τέλος της περιόδου η διαφορά έφτασε στους 6 πόντους (61-67).

Στην τέταρτη περίοδο έγινε ντέρμπι. Το Περιστέρι πίεσε και επανήλθε, προσπέρασε με 86-81, όμως ο Καστανέδα μείωσε σε 86-83 στο 38’. Ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις εκατέρωθεν – μεταξύ αυτών και ένα άστοχο τρίποντο του Παπαδάκη στο τελευταίο λεπτό – ο Πουλιανίτης με 2/2 βολές έγραψε το 88-83 στα 18’’, ο Καστανέδα και πάλι έριξε τη διαφορά στους δύο πόντους, όμως δεν υπήρχε χρόνος για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 32-23, 50-45, 63-67, 89-87

Διαιτητές: Καρπάνος, Σταματόπουλος, Μαρτινάκος

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Βασίλης Σπανούλης): Μήτρου Λονγκ 2, Ράγκλαντ 14(4/8δπ., 2/3τρ., 4ρ., 7ασ.), Ντάνγκουμπιτς 10 (11ρ., 2κλ.), Ξανθόπουλος, Χαντς 5 (1), Πουλιανίτης 5 (1), Κασελάκης 9 (1), Ρένφρο 4, Ουίλιαμς 14 (3/5δπ., 2/5τρ., 2/3β., 3ρ.), Τόμπσον 8 (4ρ.), Χουγκάζ 16 (3/4δπ., 2/3τρ., 4/5β., 3ρ., 2κλ.), Ζούγρης 2

ΟΜΑΔΙΚΑ: 22/38 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 15/30 βολές, 41 ριμπάουντ (12 επιθ.), 19 ασίστ, 4 κοψίματα, 5 κλεψίματα, 11 λάθη

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Κώστας Μέξας): Μουρ 12 (3/5δπ., 2/3τρ., 6ρ.), Καστανέδα 20 (6/8δπ., 2/5τρ., 2/2β., 4ρ., 6ασ.), Χέλεμς 6 (2ρ., 2κλ.), Ντε Τζούλιους 9 (3/10δπ., 1/1τρ., 2ρ., 2ασ.), Γκρόμοβς 10 (5/7δπ., 7ρ.), Θόρντον 19 (3/8δπ., 3/5τρ., 4/7β., 2ρ., 2ασ.), Σπρίντζιος, Παπαδάκης 11 (1/1δπ., 3/7τρ., 4ασ.), Οικονομόπουλος

ΟΜΑΔΙΚΑ: 22/43 δίποντα, 11/22 τρίποντα, 10/14 βολές, 27 ριμπάουντ (4 επιθ.), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 λάθη