Προμηθέας – Λαύριο Megabolt 100-73: Καταστροφικό πρώτο ημίχρονο και βαριά ήττα στην Πάτρα

6 Νοεμβρίου, 2023

Το καταστροφικό πρώτο ημίχρονο στο “Δ. Τόφαλος” δεν επέτρεψε ποτέ το Λαύριο Megabolt να διεκδικήσει τη νίκη και μοιραία ήρθε μια βαριά ήττα με σκορ 100-73 από τον Προμηθέα στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Δεν μπορεί να γίνει κριτική στον αγώνα για το Λαύριο Megabolt όταν στο πρώτο ημίχρονο είχε δεχθεί 63 πόντους και βρισκόταν πίσω στο σκορ με 29 πόντους διαφορά (63-34)!

Οι παίκτες του Κώστα Μέξα παρουσίασαν πολύ κακό αγωνιστικό πρόσωπο, σε καμία περίπτωση δεν κατάφεραν να “ματσάρουν” την ενέργεια και την ταχύτητα των αντιπάλων τους και με τέτοια εικόνα ήρθε φυσιολογικά αυτή η ήττα στην Πάτρα.

Πέρα από το αποτέλεσμα ο Κώστας Μέξας είδε τον Τζερικόουλ Χέλεμς να τραυματίζεται στο δεξί γόνατο στο φινάλε του αγώνα και να αποχωρεί υποβασταζόμενος. Ο Αμερικανός φόργουορντ θα υποβληθεί άμεσα σε μαγνητική τομογραφία για να εκτιμηθεί η σοβαρότητα του τραυματισμού του.

Τα δεκάλεπτα: 33-20, 63-34, 80-53, 100-73.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Σταματόπουλος, Σπυρόπουλος

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 9, Κάουαν 22 (4), Πλώτας, Κόνιαρης 3 (1), Μπαζίνας, Χρυσικόπουλος 7 (1), Κόφι 6 (11ρ.), Ετσενίκε 12, Καραγιαννίδης 8, Κούρουκς 7 (1), Χέιλ 24 (5).

ΟΜΑΔΙΚΑ: 25/35 δίποντα, 13/27 τρίποντα, 11/14 βολές, 38 ριμπάουντ (8 επιθ.), 24 ασίστ, 7 κοψίματα, 7 κλεψίματα, 15 λάθη.

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Κώστας Μέξας): Μουρ 14 (5/7δπ., 0/2τρ., 4/6β., 8ρ., 2κλ.), Καστανέδα 15 (5/8δπ., 1/5τρ., 2/4β., 2ρ., 3ασ., 2κλ.), Χέλεμς 11 (1/5δπ., 3/4τρ., 0/2β., 4ρ.), Ντε Τζούλιους 12 (4/7δπ., 0/6τρ., 4/4β., 4ασ.), Καββαδάς 10 (5/9δπ., 4ρ.), Βαζούκης, Ζάρας, Θόρντον 2 (3ρ.), Δεϊμέζης 3, Σπρίντζιος 2, Παπαδάκης, Οικονομόπουλος 4 (1/2δπ., 2/2β.)

ΟΜΑΔΙΚΑ: 24/44 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 13/20 βολές, 30 ριμπάουντ (10 επιθ.), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 12 λάθη.